Album „Sikorowski 50 lat śpiewania” to zapis jubileuszowego koncertu Andrzeja Sikorowskiego, który został nagrany 30 grudnia 2020 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli: Maja Sikorowska oraz zespół Kroke. Głód grania wziął górę nad pandemicznymi ograniczeniami i jubileusz przy zachowaniu istniejących wówczas obostrzeń doszedł do skutku. 

Jubileuszowy koncert Andrzeja Sikorowskiego to wyjątkowe wydarzenie – symboliczne podsumowanie 50-lecia artysty na scenie. Grudniowy wieczór w Teatrze im. Juliusza Słowackiego miał niezwykły wymiar ze względu na samą okazję do wspólnego muzykowania, poprzedzoną niemal roczną przerwą spowodowaną pandemią, która wzmocniła w muzykach głód grania i określiła nietypowe zasady, na których koncert mógł się odbyć. 

„W swojej karierze zagrałem ponad 4 tysiące koncertów, ale tylko dwa razy zdarzyło mi się wystąpić bez możliwości interakcji z publicznością. Z pewnością mierzenie się z ciszą po każdej piosence niesie ze sobą pewną trudność i powoduje dyskomfort, a także potęguje tęsknotę za widownią, bez której artysta mówiąc wprost – nie istnieje. Ale pomimo tych niesprzyjających okoliczności zagraliśmy na sto procent, bo też od czego jest wyobraźnia, która szczególnie przychodzi na ratunek w sytuacjach kryzysowych i pozwala „zobaczyć” coś, czego nie ma.”  

Jubileuszowy koncert, za scenariusz którego odpowiada Chariklia Motsiou-Sikorowska został podzielony na trzy części. W pierwszej Andrzej Sikorowski wystąpił z zespołem Pod Budą śpiewając razem z Anną Treter przekrój utworów z uwzględnieniem największych przebojów grupy. W drugiej części Sikorowski wystąpił z córką Mają Sikorowską, z która nagrał dotychczas cztery płyty. Całość zamknął koncert Mai z zespołem Kroke. 

Link do koncertu: https://www.youtube.com/watch?v=ti3rOLj79OY&t=1234s  

Pomimo tego, że publiczność nie mogła się pojawić w Teatrze im. Słowackiego, nie zabrakło jej przed ekranami. 

Wydawcą albumu „Sikorowski 50 lat śpiewania” jest Warner Music Poland. Wydawnictwo składa się z płyt: CD i DVD. 

* * *

Pierwszym znaczącym występem dla Andrzeja Sikorowskiego była konfrontacja artystyczna podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1970 roku. Ówczesne zwycięstwo otworzyło przed nim nowe możliwości. Wkrótce po nim, na zaproszenie Bohdana Smolenia trafił do kabaretu Pod Budą, który później przeszedł repertuarową transformację, za sprawą bardziej refleksyjnych utworów, które w większości pisał Sikorowski, a także Jan Hnatowicz autor wielu kompozycji. Udział Sikorowskiego był w jakimś sensie „gwoździem do trumny” kabaretowej trupy, ponieważ piosenki zdominowały cały program. Smoleń trafił do poznańskiego Teya, a Pod Budą stało się szyldem już tylko zespołu muzycznego. Wspomniany zespół zaistniał takimi piosenkami jak: „Ballada o ciotce Matyldzie”, „Bardzo smutna piosenka retro”, „Piwna 7”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”. Sikorowski w swojej twórczości opowiada m.in. o prozie życia podejrzanej na ulicy, czy w knajpie. Sam mówi o sobie: 

„Nie ma w mojej twórczości pasji rewolucjonisty, która prowadziłaby ludzi na barykady. O wiele bardziej interesują mnie te zwykłe emocje. Wierzę, że piosenka potrafi zmienić człowieka, jeżeli go wzruszy.”

Patrząc na swoją drogę artystyczną przez pryzmat zmian, które się wydarzyły w kulturze, mediach, na świecie, ocenia, iż obecnie byłoby mu o wiele trudniej zaistnieć w powszechnej świadomości ze swoim autorskim repertuarem. 

„Jeśli miałbym porównać czasy, kiedy przyszło mi debiutować, do tych jakie są obecnie z pewnością mogę powiedzieć, że kiedyś była większa przestrzeń na oryginalność, różnorodność form artystycznych. Publiczność była otwarta na bardziej wymagający tekst, a sam artysta nie musiał podporządkowywać się wymogom formatów stacji radiowych czy telewizyjnych.”  

Przez pół wieku na scenie współpracował z wieloma wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej m.in.: Andrzejem Zauchą, Grzegorzem Turnauem. Jego utwory wykonywali: Maryla Rodowicz, Alicja Majewska, Danuta Rinn, Zbigniew Wodecki. Napisał także muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. 

*

Podczas koncertu wystąpili:

Zespół Pod Budą w składzie: 

Andrzej Sikorowski – śpiew, gitara 

Anna Treter – śpiew, instrumenty klawiszowe 

Marek Tomczyk – gitary 

Andrzej Żurek – gitara basowa 

gościnnie: 

Adam Niedzielin – instrumenty klawiszowe 

Wojciech Fedkowicz – perkusja

 

Maja i Andrzej Sikorowski z zespołem

Andrzej Sikorowski – śpiew, gitara 

Maja Sikorowska – śpiew 

Jacek Królik – gitara 

Gertruda Szymańska – perkusja, instrumenty perkusyjne 

Tomasz Kupiec – kontrabas 

gościnnie: Jakub Mietła – akordeon 

 

Maja Sikorowska & Kroke

Maja Sikorowska – śpiew 

Tomasz Kukurba – altówka, wokaliza, flet, instrumenty perkusyjne, gwizd 

Jerzy Bawoł – akordeon 

Tomasz Lato – kontrabas 

gościnnie: Sławek Berny – perkusja, instrumenty perkusyjne

 

 Tracklista:

CD 1: Pod Budą  1. Ballada o walizce 2. Bardzo smutna piosenka retro 3. Przy niedzieli zabawa 4. Na całość 5. Daleko, dwa kroki stąd 6. Ballada o ciotce Matyldzie 7. Gdy mnie kochać przestaniesz 8. Blues o starych sąsiadach  9. Lecz póki co żyjemy 10. O la ri ja 11. Od tamtej chwili 12. Nie przenoście nam stolicy do Krakowa 13. Na końcu mapy 14. Kraków Piwna 7

CD 2: Dwie ojczyzny 1. Tziwaeri  2. I garsona  3. Makria makria 4. Hronia helidonia  5. Misirlou 6. Dimitroula mou  7. Episkeptes 8. Ta hartina 9. Moje dwie ojczyzny  10. Czyjaś ty? 11. Tęsknota za młodością  12. Skandal  13. List z wojenki  14. Koledzy taty  15. Kołysanka dla Róży  16. Okno na planty  17. Lekcja religii  18. Zmowa z zegarem  19. Jeść, pić, kochać  20. To było  21. Piosenka na koniec świata