Duchowo na pielgrzymi szlak…

Dla wielu osób data 4-13 sierpnia jest szczególna. To 10 dni, kiedy na pielgrzymi szlak wyruszają pątnicy z Rzeszowa na Jasną Górę. Przez ostatnie 42 lata tysiące ludzi brało udział w tych wyjątkowych rekolekcjach. Tegoroczna 43. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka ze względu na restrykcje epidemiczno-sanitarne, wywołane pandemią Covid-19, odbędzie się w nieco inny sposób.

Niemożliwe jest zorganizowanie pielgrzymki w tradycyjny sposób, ale nie oznacza to, że rezygnujemy z rekolekcji w drodze. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w duchowym pielgrzymowaniu w ramach sierpniowej pielgrzymki. Niech w tej duchowej łączności nie zabraknie tych, którzy pielgrzymowali pieszo przez ostatnie lata, ale także tych, którzy tego pragnienia dotychczas nie zrealizowali. Zachęcajmy się nawzajem do powiększania rodziny pielgrzymkowej, która w tym roku z hasłem Niewiasto Eucharystii ucz świętowania, chce zrobić kolejny krok ku świętości.

Na pielgrzymi szlak wyruszą nasi duszpasterze. Każdego dnia kilku kapłanów z krzyżem w ręku, w formie sztafety będzie zmierzać na Jasną Górę przed tron Królowej Polski. Pielgrzymujący księża, zachowując tradycyjną trasę Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki, będą ofiarować trudy drogi i modlić się w intencjach duchowych pielgrzymów, a także będą wypraszać potrzebne łaski dla Ojca Świętego, Kościoła i naszej Ojczyzny. Dotychczas nasza Rzeszowska wspólnota pielgrzymkowa składała się z trzynastu grup, które wyruszały na szlak oraz jednej grupy duchowych pątników. W tym roku wszystkie grupy organizują duchowe rekolekcje. Zachęcamy do zapisywania się do swoich rodzimych grup. Można to uczynić przez formularz zamieszczony na stronie internetowej: www.pielgrzymka.rzeszow.pl . Zapisu można dokonać również u księży przewodników poszczególnych grup, którzy w wybranych kościołach naszej diecezji będą organizować spotkania modlitewne i formacyjne. Dużą pomocą w duchowym pielgrzymowaniu będzie specjalnie przygotowana ramówka Katolickiego Radia VIA. Dzięki naszej diecezjalnej rozgłośni uczestnictwo w pielgrzymce będzie bardziej owocne poprzez możliwość włączenia się w modlitwę na antenie, ale także przez wysłuchanie katechez, czy pielgrzymkowych wspomnień.

O godz. 5:30 (w niedziele o 6:30) zapraszamy do wspólnego śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, o 6:00 (w niedziele o 7:00) odmówimy modlitwy poranne, o 10:15 zapraszamy do wysłuchania konferencji (powtórka o 20:00), w południe o 12:00 głos bijących dzwonów przypomni o modlitwie Anioł Pański, zaś o 15:00 o Koronce do Bożego miłosierdzia. Najważniejszym punktem każdego dnia, zwłaszcza na pielgrzymce, jest Eucharystia – będzie transmitowana z Bazyliki OO. Bernardynów o godz. 18:00, a w niedzielę z katedry o godz. 9:00. Pielgrzymi dzień zakończy się wspólnym wieczornym nabożeństwem transmitowanym z kościoła Św. Krzyża o 20:30. Trzeciego dnia pielgrzymki, czyli 6 sierpnia, będziemy się modlić w intencji Ojczyzny w czasie nabożeństwa w kościele Św. Krzyża – transmisja o godz. 15:30, zaś dziewiątego dnia, czyli 12 sierpnia, będziemy transmitować nabożeństwo pokutne również o 15:30. Pielgrzymi cel to oczywiście Jasna Góra, gdzie po dotarciu pątników mamy nadzieję, że będzie możliwa transmisja Mszy św. o 11:30.

Niejednokrotnie wiele osób, z różnych powodów, nie miało możliwości uczestnictwa w pielgrzymce. W tym roku poprzez duchową łączność możemy wziąć udział w tych wyjątkowych rekolekcjach nawet całymi rodzinami, wspólnotami, zachęcając się wzajemnie do udziału, powierzając swoje intencje kapłanom, którzy wyruszą na szlak. Niech rodzina Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę rośnie! Niech wzrasta na chwałę Bożą i ku uczczenia Maryi – Królowej Polski! Spotkajmy się na pątniczym szlaku! W tym roku duchowo, a w przyszłości, miejmy nadzieję fizycznie!

 

Sponsorzy studia pielgrzymkowego:

Archiwalne galerie zdjęć:

 

Pliki do pobrania: