Paź królowej – Papilio machaon Linnaeus, fot. Tomasz Olbrycht

Otaczająca nas przyroda i zachwyca i zaciekawia. W cyklu audycji „Co w trawie piszczy” odkryjemy ciekawe gatunki zwierząt m.in. owadów. Opowiemy o tych, które są dla nas pożyteczne, jak i o tych, które są dla nas nieco uciążliwe. A że podczas poszukiwań znaleźliśmy się w niejednym gąszczu traw, to i o nich opowiemy.

Audycja 1 – Motyle

W Polsce mamy ponad 3 tysiące gatunków motyli. Zdecydowana większość to motyle nocne. O motylach opowiada entomolog dr Tomasz Olbrycht z Kolegium Nauk Przyrodniczych, Zakładu Agroekologii i Użytkowania Lasu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Audycja 2 – Owady pożyteczne

Jakie dobrodziejstwo daje nam pszczoła niejednokrotnie słyszeliśmy. A do czego przysłuża nam się biedronka albo chrząszcze biegacze?Jak mówi entomolog dr Tomasz Olbrycht z Kolegium Nauk Przyrodniczych Zakładu Agroekologii i Użytkowania Lasu Uniwersytetu Rzeszowskiego pożytecznych owadów wcale nie jest mało i mimo swych małych rozmiarów odgrywają ważną rolę w środowisku.

Audycja 3 – Pszczoły

Pojawiły się na Ziemi nawet 100 milionów lat temu. Teraz, dzięki gospodarce pasiecznej, pszczoły miodne występują niemal na całym świecie. Tworzą wielkie rodziny i to nie jest pusty slogan. W pierwszej kolejności pszczoły te kojarzą się wszystkim z miodem, ale czy tylko? Co wiemy a czego nie wiemy o pszczołach? A opowie nam o tym ks. Tomasz Gałuszka, z Pogórzańskiej Pasieki Rodziny Gałuszka