LIPIEC – SIERPIEŃ 2020

Audycja 1 i 2 – 23.07.2020

Co to są nowotwory? Czy dieta, regularny ruch, regularne badania to dobry sposób, aby im zapobiegać?

W audycji powiemy jak powstają nowotwory i dlaczego, jakie są rodzaje nowotworów, czym różni się nowotwór złośliwy od łagodnego. Na pytania odpowiada dr n. med. Mariusz Wesecki z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.

 

Audycja 3 i 4 – 30.07.2020

Otyłość – chorobą XXI wieku

W audycjach powiemy jakie są konsekwencje zdrowotne otyłości, jaka jest różnica między otyłością a nadwagą, skąd wiemy, że dziecko jest otyłe i jak zmienić nawyki żywieniowe. Na pytania odpowiadają: dr Agnieszka Domin, specjalista diabetologii i endokrynologii dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie oraz dr nauk o zdrowiu Grzegorz Sobek z Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Audycja 5 i 6 – 06.08.2020

Zdrowie na talerzu – jesteś tym, co jesz

W audycjach zadamy pytania: Czy zdrowe odżywianie może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór? Jak powinny wyglądać nasze posiłki? Na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Jan Gmiński.

 

Audycja 7 i 8 – 13.08.2020

Zadbaj o siebie już dziś, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem

W audycjach zadamy pytania: Jak uczyć dzieci i młodzież konsekwencji w zdrowych nawykach żywieniowych? Jaka jest rola rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków? Według jakich zasad powinniśmy ustalać dietę? Na pytania odpowiada dr Barbara Piekło, dietetyk.

 

Audycja 9 i 10 – 20.08.2020

Ruszam się, bo planuję długie życie

W audycjach powiemy o tym, jaki wpływ ma wysiłek fizyczny na utrzymanie zdrowia, dlaczego oprócz diety podstawą jest też ruch. Na pytania odpowiada dr Krzysztof Warchoł z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Audycja 11 i 12 – 27.08.2020

Zadbaj o siebie już dziś, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem

W audycjach powiemy jak stres wpływa na ogólną kondycję naszego organizmu, czy stres zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory. Na pytania odpowiada dr Piotr Pudło, psycholog, psychoterapeuta.

 

WRZESIEŃ 2020

Audycja 1 i 2 – 03.09.2020

Zdrowe nawyki po wakacjach

W audycjach odpowiemy nam na pytania: dlaczego wracając po wakacjach warto pomyśleć o innej organizacji pracy, jak to zrobić, by mniej siedzieć, więcej się ruszać? Jak powinna wyglądać zdrowa dieta, gdy mamy siedzący tryb pracy? Na pytania odpowiada mgr Ewelina Tabaczar – dietetyk.

 

Audycja 3 i 4 – 10.09.2020 

Zdrowie zaczyna się w jelitach

W audycjach wyjaśnimy: dlaczego o jelitach mówi się, że są „mózgiem człowieka” i jak ważna dla naszych jelit jest  odpowiednia dieta i regularny ruch. Powiemy także jak ważna jest profilaktyka w obniżeniu ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego. Na pytania odpowiada Karolina Syrek – Kaplita, onkolog kliniczny. 

 

Audycja 5 i 6 – 15.09.2020

Panowie bądźcie czujni i badajcie się

W Europejskim Dniu Prostaty zachęcamy panów do badań profilaktycznych. W audycjach odpowiemy na pytania: jakie czynniki wpływają na rozwój raka prostaty? Czy rak prostaty jest dziedziczny? Dlaczego warto być czujnym? Jakie są podstawowe badania i kto powinien się zbadać? Na pytania odpowiada dr n. med. Krzysztof Balawender, urolog z klinicznego oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

 

Audycja 7 i 8 – 17.09.2020 

Nie daj rakowi zawrócić w głowie – nowotwory głowy i szyi 

W audycjach odpowiemy na pytania:  jakie są rodzaje nowotworów głowy i szyi i jakie są ich główne przyczyny? Czy zrezygnowanie z papierosów i wysokoprocentowych alkoholi może zmniejszyć ryzyko zachorowania na tego typu nowotwory? Na pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Pogorzelski z Kliniki Otolaryngologii Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. 

 

Audycja 9 i 10 – 24.09.2020

Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne. Zadbaj o siebie już dziś, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

W audycjach podpowiemy jak przełamać strach przed badaniami profilaktycznymi i jak motywować siebie i zachęcać innych do badań profilaktycznych. Na pytania odpowiada dr Joanna Hałaj, psycholog.

 

PAŹDZIERNIK 2020

Audycja 11 i 12 – 01.10.2020

Zacznij chronić się przed rakiem już dziś. Używki w naszym życiu codziennym.

W audycjach odpowiemy na pytania: W jaki sposób używki przekładają się na ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej? Na czym polega destrukcyjny wpływ papierosów na organizm i w jakich obszarach jest najbardziej widoczny? Na pytania odpowiada Paweł Złotek, onkolog, specjalista chirurgii naczyniowej, ogólnej i onkologicznej, flebolog. 

 

Audycja 13 i 14 – 04. 10. 2020

4 października – Światowy Dzień Onkologii

W Światowym Dniu Onkologii, w audycjach  poświęconych profilaktyce nowotworowej, będziemy mówić o tym jakie czynniki mają wpływ na powstanie nowotworu, jak zaplanować w ciągu roku badania profilaktyczne dla całej rodziny i jak chronić się przed rakiem. Na pytania odpowiada Karolina Syrek-Kaplita, onkolog kliniczny.

 

Audycja 15 i 16 – 08.10.2020

Nowotwory skóry – jak się chronić przed czerniakiem?

W dzisiejszych audycjach powiemy jakie znamiona na skórze powinny nas zaniepokoić, czym jest czerniak, jak rozpoznać wczesne objawy czerniaka i dlaczego opalanie w solarium nie służy naszemu zdrowiu. Naszym ekspertem jest prof. dr hab. n. med. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

Audycja 17 i 18 -09.10.2020

Dieta dla niego, dla niej

W dzisiejszych audycjach powiemy czy dieta kobiet powinna różnić się od diety mężczyzn, czy zdrowe odżywianie może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór. Na pytania odpowiada dr Barbara Piekło – dietetyk.

 

Audycja 19 i 20 – 13.10.2020

Aktywny senior to zdrowy senior

W audycjach powiemy dlaczego w dojrzałym wieku ważny jest zdrowy styl życia, dieta, sport i profilaktyka – regularne badania profilaktyczne. Podpowiemy jaka dieta jest zalecana dla osób starszych i w jaki sposób mobilizować osoby dojrzałe do aktywności. Na pytania odpowiada dr n. med. Paweł Królik – podkarpacki konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

Audycja 21 i 22 – 15.10. 2020

15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

W audycjach powiemy jakie są objawy raka piersi, jaka jest przyczyna raka piersi, kto jest w grupie ryzyka, czy można obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi i które badanie jest skuteczniejsze: USG piersi czy mammografia. Na pytania odpowiada lek. med. Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekologii i położnictwa, onkolog, radioterapeuta z Podkarpackiego Centrum Onkologii.

Audycja 23 i 24 – 16. 10. 2020

Rak szyjki macicy

W audycjach odpowiemy na pytania: Co to jest rak szyjki macicy? Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy? Jakie są jego objawy?Jak ważne jest wykonywanie regularnych badań cytologicznych? Naszym ekspertem jest lek. med. Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekologii i położnictwa, onkolog, radioterapeuta z Podkarpackiego Centrum Onkologii. .

Audycja 25 i 26 – 22.10.2020

24 października – Światowy Dzień Walki z Otyłością …otyłość wśród dzieci.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby. W audycjach powiemy jaka skala zjawiska otyłości w Polsce, co można zrobić, aby przeciwdziałać otyłości,  skąd wiemy czy dziecko jest otyłe lub ma nadwagę, jakie są najczęstsze przyczyny i skutki nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Na pytania odpowiada: dr Barbara Piekło, dietetyk.

Audycja 27 i 28 – 23.10.2020

24 października – Światowy Dzień Walki z Otyłością – cz. 2…otyłość wśród dorosłych.

W audycjach wyjaśnimy czym rożni się nadwaga od otyłości, jakie są zdrowotne skutki otyłości, czy otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, jak zmienić soje nawyki żywieniowe? Na pytania odpowie dr Barbara Piekło, dietetyk.

Audycja 29 i 30 – 29.10.2020

Młodzi planują długie życie – profilaktyka nowotworowa wśród młodych

Obniża się wiek pacjentów onkologicznych. Coraz młodsze osoby chorują. Dlaczego? Jak ważne są badania profilaktyczne także w młodym wieku? Jak zachęcać osoby młode do zdrowych nawyków żywieniowych i regularnego ruchu? O tym będziemy mówić w kolejnych audycjach. Na pytania odpowiada lek. med. Karolina Syrek-Kaplita, onkolog kliniczny.

Audycja 31 i 32 – 30. 10. 2020

Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne. Zadbaj o siebie już dziś, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

W dzisiejszych czasach każda z Pań jest bardzo zabiegana i często zapomina o najważniejszych sprawach jakimi jest nasze zdrowie i zdrowie naszych najbliższych. Często planujemy spotkania, listę zakupów, grafik zajęć naszych dzieci, jednak warto sobie przygotować listę naszego zdrowia. Jakie badania powinny znaleźć się na takiej liście? Jak rozmawiać o profilaktyce w gronie przyjaciółek, bliskich, aby nie wywołać paniki? Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa? O tym będziemy mówić w dzisiejszych audycjach. Na pytania odpowie: dr Joanna Hałaj, psycholog.

Audycja 33 i 34 – 05.11.2020

Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej mężczyzn – rak gruczołu krokowego

Listopad jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jądra. W pierwszej audycji powiemy co to jest prostata, jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka prostaty i jakie są podstawowe badania. W drugiej – porozmawiamy o raku jądra. Wyjaśnimy co to jest rak jądra, w jakiej grupie mężczyzn najczęściej występuje, jakie są typowe charakterystyczne objawy i jaka jest ścieżka diagnostyki. Na pytania odpowie dr n. med Krzysztof Balawender, urolog z klinicznego oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Audycja 35 i 36 – 12.11.2020

Rak płuca

Rak płuca jest drugim, najczęściej występującym nowotworem złośliwym zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn w Polsce. W dzisiejszych audycjach powiemy jakie są przyczyny raka płuca, kto znajduje się w grupie ryzyka i jakie są pierwsze objawy choroby. Zastanowimy się także dlaczego wiele osób sięga po papierosy choć powszechnie wiadomo, że najczęstszą przyczyną zachorowań na raka płuca jest palenie papierosów. Podpowiemy jakie należy wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka płuca i gdzie. Na pytania odpowiada lek. med. Karolina Syrek-Kaplita, onkolog kliniczny.

Audycja 37 i 38 – 19. 11. 2020

19 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Główną przyczyną zachorowań na raka płuca jest dym tytoniowy. Nawet około 90% wszystkich przypadków raka płuca związanych jest z paleniem tytoniu, a ryzyko wystąpienia tej choroby jest ponad dwudziestokrotnie wyższe u palaczy niż osób niepalących. Dym tytoniowy ukazuje swoją wysoką toksyczność nie tylko poprzez znaczne zwiększenie ryzyka zachorowania na raka płuca, ale również na inne nowotwory, takie jak m.in.: rak gardła, trzustki, pęcherza moczowego, szyjki macicy, czy żołądka. Dlaczego palenie papierosów ma tak destrukcyjny wpływ na organizm palacza? Czy prawdą jest, że bierne palenie jest tak samo niebezpieczne szkodliwe, jak palenie tradycyjne? Na pytania odpowiada lek. med. Wioletta Żelazko – plumonolog

 

Audycja 39 i 40 – 26. 11. 2020

Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne. Jak sprawić, aby panowie dbali o swoje zdrowie tak samo jak o swoje auta?

Mężczyźni często wstydzą się przyznać do swoich dolegliwości, myśląc, że np. problemy z prostatą to powód do wstydu. Nic bardziej mylnego. Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Dlaczego mężczyźni boją się badań profilaktycznych? Czy jest to dla nich temat tabu? Czy mężczyźni badają się częściej niż kobiety? Jak zachęcać panów, by dbali o swoje zdrowie tak samo, jak o swoje auta? Na pytania odpowiada: dr Joanna Hałaj, psycholog.

Audycja 41 i 42 – 03.12. 2020

Krok w Nowy Rok – czyli regularna aktywność fizyczna jako postanowienia noworoczne

Koniec roku to często czas podsumowań i postanowień na Nowy Rok. To też okazja, aby zmotywować się do zmian mających polepszyć nasze zdrowie. Jak to zrobić? Na czym się skupić? Dlaczego podstawą piramidy jest ruch? Dlaczego dieta to za mało? Jak w okresie zimowym nie zalec na kanapie, a szukać alternatywy dla aktywnego spędzania czasu? Jak wprowadzać ruch na co dzień? Na pytania odpowiadają dr Barbara Piekło, dietetyk i Anna Skóra, koordynator leczenia Centrum Otyłości.

Audycja 43 i 44 – 10.12.2020

Krok w Nowy Rok – Używki

Najważniejszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce nadal pozostaje palenie papierosów. W jaki sposób papierosy przekładają się na ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej? Jakie kroki w profilaktyce – oprócz rzucenia palenia – powinni podejmować nałogowi palacze, by zadbać o swoje zdrowie? Na czym polega destrukcyjny wpływ alkoholu- w jakich obszarach jest najbardziej widoczny? Ryzyko jakich nowotworów zwiększa się, gdy pijemy alkohol i palimy papierosy? Na pytania odpowiada: Karolina Syrek-Kaplita, onkolog kliniczny.

Audycja 45 i 46 – 17. 12. 2020

Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne – Z NOWYM ROKIEM NOWYM KROKIEM „postanowienia noworoczne”.

Koniec roku to często czas podsumowań i postanowień na Nowy Rok. To też okazja, aby zmotywować się do zmian mających polepszyć nasze zdrowie. Jak to zrobić? Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Jak rozmawiać w rodzinie o profilaktyce? Jak rozmawiać o nowotworach, aby nie budzić strachu tylko uczyć? Na pytania odpowiada dr Joanna Hałaj, psycholog.

Audycja 47 i 48 – 24.12. 2020

Krok w Nowy Rok – Dieta w kontekście Świąt Bożego Narodzenia i postanowień noworocznych

Święta, a z nimi przygotowania potraw świątecznych, często bardzo kalorycznych – jak się do nich przygotować, aby było smacznie i nie tak kalorycznie? W audycji podamy przykłady typowych świątecznych potraw od pierogów poprzez kapustę czy smażonego karpia. Jak potrawy można przygotować, aby zmniejszyć ich kaloryczność? Czy zdrowe odżywianie może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór? O tym porozmawiamy z naszym gościem – dr Barbarą Piekło, dietetykiem.