LIPIEC – SIERPIEŃ 2020

Audycja 1 i 2 – 23.07.2020

Co to są nowotwory? Czy dieta, regularny ruch, regularne badania to dobry sposób, aby im zapobiegać?

W audycji powiemy jak powstają nowotwory i dlaczego, jakie są rodzaje nowotworów, czym różni się nowotwór złośliwy od łagodnego. Na pytania odpowiada dr n. med. Mariusz Wesecki z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.

 

Audycja 3 i 4 – 30.07.2020

Otyłość – chorobą XXI wieku

W audycjach powiemy jakie są konsekwencje zdrowotne otyłości, jaka jest różnica między otyłością a nadwagą, skąd wiemy, że dziecko jest otyłe i jak zmienić nawyki żywieniowe. Na pytania odpowiadają: dr Agnieszka Domin, specjalista diabetologii i endokrynologii dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie oraz dr nauk o zdrowiu Grzegorz Sobek z Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Audycja 5 i 6 – 06.08.2020

Zdrowie na talerzu – jesteś tym, co jesz

W audycjach zadamy pytania: Czy zdrowe odżywianie może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór? Jak powinny wyglądać nasze posiłki? Na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Jan Gmiński.

 

Audycja 7 i 8 – 13.08.2020

Zadbaj o siebie już dziś, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem

W audycjach zadamy pytania: Jak uczyć dzieci i młodzież konsekwencji w zdrowych nawykach żywieniowych? Jaka jest rola rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków? Według jakich zasad powinniśmy ustalać dietę? Na pytania odpowiada dr Barbara Piekło, dietetyk.

 

Audycja 9 i 10 – 20.08.2020

Ruszam się, bo planuję długie życie

W audycjach powiemy o tym, jaki wpływ ma wysiłek fizyczny na utrzymanie zdrowia, dlaczego oprócz diety podstawą jest też ruch. Na pytania odpowiada dr Krzysztof Warchoł z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Audycja 11 i 12 – 27.08.2020

Zadbaj o siebie już dziś, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem

W audycjach powiemy jak stres wpływa na ogólną kondycję naszego organizmu, czy stres zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory. Na pytania odpowiada dr Piotr Pudło, psycholog, psychoterapeuta.

 

WRZESIEŃ 2020

Audycja 1 i 2 – 03.09.2020

Zdrowe nawyki po wakacjach

W audycjach odpowiemy nam na pytania: dlaczego wracając po wakacjach warto pomyśleć o innej organizacji pracy, jak to zrobić, by mniej siedzieć, więcej się ruszać? Jak powinna wyglądać zdrowa dieta, gdy mamy siedzący tryb pracy? Na pytania odpowiada mgr Ewelina Tabaczar – dietetyk.

 

Audycja 3 i 4 – 10.09.2020 

Zdrowie zaczyna się w jelitach

W audycjach wyjaśnimy: dlaczego o jelitach mówi się, że są „mózgiem człowieka” i jak ważna dla naszych jelit jest  odpowiednia dieta i regularny ruch. Powiemy także jak ważna jest profilaktyka w obniżeniu ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego. Na pytania odpowiada Karolina Syrek – Kaplita, onkolog kliniczny. 

 

Audycja 5 i 6 – 15.09.2020

Panowie bądźcie czujni i badajcie się

W Europejskim Dniu Prostaty zachęcamy panów do badań profilaktycznych. W audycjach odpowiemy na pytania: jakie czynniki wpływają na rozwój raka prostaty? Czy rak prostaty jest dziedziczny? Dlaczego warto być czujnym? Jakie są podstawowe badania i kto powinien się zbadać? Na pytania odpowiada dr n. med. Krzysztof Balawender, urolog z klinicznego oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

 

Audycja 7 i 8 – 17.09.2020 

Nie daj rakowi zawrócić w głowie – nowotwory głowy i szyi 

W audycjach odpowiemy na pytania:  jakie są rodzaje nowotworów głowy i szyi i jakie są ich główne przyczyny? Czy zrezygnowanie z papierosów i wysokoprocentowych alkoholi może zmniejszyć ryzyko zachorowania na tego typu nowotwory? Na pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Pogorzelski z Kliniki Otolaryngologii Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. 

 

Audycja 9 i 10 – 24.09.2020

Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne. Zadbaj o siebie już dziś, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

W audycjach podpowiemy jak przełamać strach przed badaniami profilaktycznymi i jak motywować siebie i zachęcać innych do badań profilaktycznych. Na pytania odpowiada dr Joanna Hałaj, psycholog.