17 lutego 2023

Mija 42 lata od podpisania „Porozumień rzeszowsko-ustrzyckich”, które stały się symbolem walki rolników o swoje prawa. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu polskiej wsi i w historii naszego regionu. W niedzielę zostanie odprawiona Msza św., a w poniedziałek odbędzie się pokaz filmu.

19 lutego 1981 r. w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL; dzień później podobne podpisano w Ustrzykach Dolnych. Kompromis, jaki udało się zawrzeć z komunistyczną władzą zażegnał niebezpieczny proces kolektywizacji rolnictwa i utorował drogę do powstania pierwszego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność – mówił w Radiu VIA Bogusław Wójcik, historyk z rzeszowskiego oddziału IPN.

Porozumienia zwarte w 1981 roku nazywane były nazywane „Konstytucją polskiej wsi”, które gwarantowały chłopom m.in. prawo do własności ziemi.

W niedzielę w 42. rocznicę podpisania Porozumień rzeszowsko-ustrzyckich w Katerze rzeszowskiej zostanie odprawiona Msza Św. W poniedziałek obędą się wojewódzkie obchody, w ramach których w rzeszowskiej „Zorzy” zostanie zaprezentowany film pt.”Chłopski bunt `81”, a po nim odbędzie się debata (początek o godz. 13).

Małgorzata Oczoś-Błądzińska

Skip to content