12 kwietnia 2024

Do dziś wiele dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej nie została odtajniona przez Moskwę - mówił w Radiu VIA dr Łukasz Chrobak, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To Święto państwowe, w czasie którego oddajemy cześć jeńcom wojennym i więźniom, zamordowanym w Związku Sowieckim wiosną 1940 r. Dr Łukasz Chrobak, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej powiedział w porannej rozmowie Radia VIA, że do dziś wiele dokumentów nie została odtajniona przez Moskwę.

Historycy IPN gromadzą relację świadków, poszukują dokumentów w Polsce i za granicą, które mogą przekazać więcej informacji o tej zbrodni. Nasz gość powiedział, że na stronie internetowej Instytutu działa specjalna wyszukiwarka pod adresem katyn.ipn.gov.pl , która może ułatwić rodzinom poszukiwania swoich przodków będących ofiarami zbrodni katyńskiej.

Rzeszowski oddział IPN przygotował szereg wydarzeń, które maja upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej. To wystawy i prelekcje. Dziś zostaną zapalone znicze na symbolicznych grobach ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie. O godz. 10 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zostanie odprawiona Msza św. Dalsze uroczystości odbędą się pod pomnikiem Sybiraka w Parku Sybiraków. Wydarzenie połączone jest z 84. rocznicą II Masowej Deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu – Rzeszów.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska

Skip to content