10 kwietnia 2024

Rywalizacja trwała 24 godziny.

Hack Carpathia, organizowanym wspólnie przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Podkarpackie Centrum Innowacji. Wspólnym mianownikiem zwycięskich prac jest troska o zrównoważony rozwój. W Hack Carpathii wzięło udział ponad 250 uczestników, ekspertów oraz mentorów. Zgłoszono 41 pomysłów: 13 w kategorii gaming oraz 28 w kategorii inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego.

Rywalizacja trwała 24 godziny, była bardzo wyczerpująca, ale – jak podkreślają wszyscy uczestnicy – odbywała się w bardzo kreatywnej i przyjaznej atmosferze. W kategorii gaming zwyciężyli twórcy projektu Future of Generations. Uczniowie szkół średnich z Leżajska i Łańcuta stworzyli grę komputerową: gracz musi tak zarządzać miastem, aby zużywać jak najmniej wody czy energii i nie dopuścić do zanieczyszczenia środowiska.

Wszystkie projekty były innowacyjne i ciekawe. Większość z nich odnosiła się do różnych celów zrównoważonego rozwoju. Wybór najlepszych nie był łatwy. Liczył się nie tylko sam pomysł, jego innowacyjność czy model biznesowy ale także sposób, w jaki został zaprezentowany. Jestem pod wrażeniem pomysłowości, kompetencji i zapału młodych osób – mówi  dr Barbara Przywara, Prorektor WSIiZ ds. Nauczania, która brała udział w pracach jury.

W kategorii inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego nagrodę otrzymał zespół Anonimowi Anabolicy za projekt AI X-RAY. Ich pomysł opiera się na skanowaniu bagażu na lotniskach przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Celem jest oszczędność czasu i uniknięcie opóźnień, które co roku generują dla linii lotniczych ogromne koszty. Nagrodę specjalną Podkarpackiego Centrum Innowacji zdobyli twórcy projektu LAIght za pomysł inteligentnego systemu oświetlenia miejskiego pozwalającego zapalać tylko te latarnie, w pobliżu których są ludzie.

Każda ze zwycięskich drużyn otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

 

Iwona Kosztyła

Skip to content