25 listopada 2023

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa 'Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata'. Uczestnicy rozmawiali o cyberbezpieczeństwie technologii informacyjnych.

„Cyberbezpieczeństwo państwa we współczesnym świecie”, „Zarządzanie finansami w warunkach cyberzagrożeń”, „Ochrona cyberprzestrzeni w dobie wojny z Ukrainą – nowe wyzwania” – to wybrane przykłady zagadnień, które były poruszane podczas konferencji, która odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej.

W wydarzeniu wzięli udział naukowcy, eksperci, przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, firm prywatnych, a także dziennikarze i studenci.

Organizatorzy wydarzenia chcieli zwrócić uwagę na zmianę definicji znaczenia „cyberbezpieczeństwo” po ostatnich wydarzeniach w Europie i na świecie. Drugim ważnym celem była analiza złożoności i współzależności samego cyberzagrożenia oraz wyzwań, które powinny być podjęte na poziomie państwowym i międzynarodowym w obecnym środowisku, a w szczególności w Polsce. Ostatnim celem była analiza działań podejmowanych na poziomie poszczególnych państw i środowiska międzynarodowego, aby zapewnić ochronę cyberprzestrzeni w wymiarze strategicznym, a w szczególności na płaszczyźnie informatycznej, politycznej, prawnej, czy gospodarczej w nowej epoce, która zaistniała w Europie w wyniku dwóch ostatnich wydarzeń, a mianowicie pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie.

 

O zagadnieniu cyberbezpieczeństwa mówił prof. Jarosław Gryz – Akademia Sztuki Wojennej

Artur Sołek

Skip to content