31 sierpnia 2023

Parafia pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie zaprasza do udziału w konkursie poezji, organizowanym w ramach obchodów 80. rocznicy pacyfikacji osiedla Staroniwa przez Niemców.

Staroniwa 1943r.

W nocy z 31 maja na 1 czerwca 1943 r. pięcioosobowy zespół Kedywu (Kierownictwo Dywersji) pod dowództwem ppor. Mariana Szuby ps. „Brzozowski” przeprowadziło tzw. akcję zastrzeżoną. Dokładnie o godz. 0.15 za pomocą 3 kb zespół ten ostrzelał 3 transformatory. Łącznie oddano 34 strzały. Po zrealizowaniu zadania żołnierze AK wycofali się lasami w kierunku Czudca. Tak zrelacjonował te działania w meldunku do swojego przełożonego por. Zenona Soboty ps. „Korczaka” bezpośrednio dowodzący akcją „Brzozowski”. Celem tej akcji była kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu do fabryki silników lotniczych. Akcja zastrzeżona, czyli wykonana i zaplanowana bezpośrednio przez Kedyw najczęściej na szczeblu Okręgu. Reakcja Niemców zaskoczyła wszystkich. Zebrali oni błyskawicznie duże siły w tym Gestapo, Schutzpolizei, żandarmerię i otoczono Staroniwę. Najpierw zginęło 12 wartowników wiejskiej straży nocnej. Po nich kolejno oprawcy wdzierali się do domów i wyciągali mężczyzn. Następnie rozkazano ofiarom wykopać dół, który miał być grobem. Zamordowano łącznie 44 osoby, a najmłodsza z ofiar miała tylko 16 lat.

Konkurs literacki

Celem konkursu jest upamiętnienie osób zamordowanych w 1943 roku.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni – amatorzy i profesjonaliści. Konkurs posiada 2 kategorie wiekowe: pierwsza, młodzież od 14 lat do 18, druga – osoby dorosłe powyżej 18 roku życia. Uczestnicy powinni przesłać prace literackie w formie wiersza na adres parafii pw. św. Judy Tadusza. Prace powinny nawiązywać do wydarzeń z 1943 roku na osiedlu Staroniwa lub osób związnych z tymi wydarzeniami. Termin zgłoszeń mija 30 września.

Więcej zobacz tutaj

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska

Skip to content