5 czerwca 2023

Konsultant w dziedzinie gastroenterologii i hepatologii z Walii - dr Marek Czajkowski, był gościem w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie).

Podczas wizyty, obserwował badania endosonograficzne przewodu pokarmowego EUS, które wykonywane są w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych.

Do Rzeszowa trafiłem z polecenia, śmieje się doktor Czajkowski. – Skontaktowałem się z polską lekarką, Katarzyną Pawlak, która na co dzień mieszka i pracuje w Kanadzie w Toronto. Bez wahania poleciła mi ten ośrodek. Jestem pod ogromnym wrażeniem funkcjonowania kliniki, która działa efektownie i efektywnie. Została zbudowana w oparciu o mądrych i zdolnych lekarzy.

W niedalekiej przyszłości zabiegi z dziedziny endosonografii terapeutycznej będą wdrażane w szpitalu Royal Gwent Hospital w Newport w południowowschodniej Walii, gdzie Czajkowski pracuje. – Odpowiadam za pacjentów w dużym regionie, który zamieszkuje około 600 tysięcy ludzi. W swojej praktyce klinicznej chciałbym skupić się na EUS i ECPW (endoskopowa cholangiopnakreatografia wsteczna) oraz endosonografii zabiegowej, która łączy obydwie techniki (EUS i ECPW). W tym kierunku planuję rozwijać swoje umiejętności. Polska jest dużym krajem, w którym pracuje więcej lekarzy, zwłaszcza rezydentów i stażystów. W Walii jest stosunkowo niewielu specjalistów z dziedziny EUS i ECPW, stąd trudnych zabiegów z dziedziny endosonografii terapeutycznej nie wykonuje się wcale albo wykonywane są sporadycznie.

W 2022 roku w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w USK w Rzeszowie wykonano największą w swojej historii liczbę zabiegów, tj. 8-9 tys. endoskopii, z czego znacząca część to zabiegi terapeutyczne. Ponadto placówka specjalizuje się w zabiegach na drogach żółciowych i trzustce, wykonanych zostało około 1000-1100 zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) oraz podobną liczbę endosonografii diagnostycznych (z biopsją lub bez biopsji). Kolejną grupą są zabiegi terapeutyczne endosonograficzne: drenaże zbiorników okołotrzustkowych – ok. 70-80 i drenaże dróg żółciowych z zastosowaniem endosonografii (EUS; hepaticogastrostomia i cholechoduodenostomia) – ok. 50-60 zabiegów. W skali całego kraju, wynik ten stawia Klinikę w ścisłej czołówce wykonanych zabiegów w ubiegłym roku. – Sądzę, że nasza współpraca będzie kontynuowana. Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku uda nam się spotkać w jednym z europejskich miast i będziemy razem wykonywać zabiegi, dodaje Czajkowski.

Doktor Marek Czajkowski, urodził się w Londynie, w Anglii, gdzie mieszkał do 18 roku życia. W 1994 roku ukończył studia medyczne w Uniwersytecie w Bristolu. Następnie pracował między innymi we Francji, Południowej Afryce i w Nowej Zelandii. Od 2006 roku jest konsultantem w Newport w Walii. Zawodowo interesuje się gastroenterologią, hepatologią i endoskopią zaawansowaną. Rodzice lekarza są Polakami; ojciec – Zbigniew Czajkowski-Dębczyński, był żołnierzem batalionu „Parasol”, dowódcą drużyny, bezpośrednim podwładnym Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, któremu towarzyszył w chwili śmierci, a matka Magdalena Czajkowska – od szeregu lat zajmuje się tłumaczeniami i przekładami z języka polskiego na angielski, między innymi tłumaczyła poezję Zbigniewa Herberta, Kazimierza Wierzyńskiego, Krystyny i Czesława Bednarczyków, pisze również książki dla dzieci.

Wizyta doktora Marka Czajkowskiego w naszym ośrodku, to dla nas wielki zaszczyt, a zarazem „powiew świeżości”, mówi dr n. med. Łukasz Krupa, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej w USK w Rzeszowie. – Jest to bardzo dobry i doświadczony specjalista gastroenterolog i hepatolog. Posiada szeroki zakres umiejętności i wiedzy z zakresu endoskopii zaawansowanej, o czym przekonałem się podczas wykonywania skomplikowanych zabiegów z dziedziny endosonografii terapeutycznej. Jestem przekonany, że wkrótce w swoim ośrodku wprowadzi do swojego panelu zabiegowego również najtrudniejsze zabiegi z tej dyscypliny. Poza tematami medycznymi wiele godzin rozmawialiśmy o niesamowitej przeszłości i historii rodziny, z której się wywodzi. Otrzymał od swoich rodziców staranne, patriotyczne wychowanie i świetnie mówi po polsku. Jest z pewnością człowiekiem renesansu, który oprócz tego, że jest wspaniałym specjalistą i zabiegowcem znajduje czas na hobby. Uprawia liczne sporty takie jak karate (czarny pas 3 Dan), pływanie, narciarstwo. Jest również pilotem samolotu. Jego wizyta dodała mi dużo pozytywnej energii i motywacji. Uświadomiłem sobie, że dla każdego z nas doba ma 24 godziny i to tylko od nas zależy, jak wykorzystamy ten czas. Zgodnie z mottem doktora Marka, które zapamiętałem „You have one life. One go”. Jesteśmy w stałym kontakcie i mamy wiele wspólnych projektów i pomysłów.

inf. pras.

Skip to content