23 lutego 2024

Projekt zakłada o wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin.

W jaki sposób skutecznie promować kulturę przy ograniczonym budżecie? Jak wygląda finansowanie kultury w norweskich gminach? O tym rozmawiali uczestnicy polsko-norweskiej konferencji „Podkarpacka kultura bez barier”, skierowanej do liderów samorządów. Fundusze norweskie stały się impulsem dla rozwoju kultury w Polsce. Umożliwiają one organizację festiwali, koncertów, wystaw, wspierają rewitalizację i konserwacje zabytków czy cyfryzację zbiorów historycznych. W projekt aktywnie zaangażowały się: Gmina Czarna, Gmina Kołaczyce, Gmina Narol, Gmina Niwiska i Gmina Świlcza. Przedstawiciele gmin wzięli udział w warsztatach szkoleniach i wizycie studyjnej w Oslo.

Środki norweskie, pozyskało Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin, które realizuje między innymi międzynarodowy projekt „Podkarpacka Kultura bez barier”. Ze środków korzystają aktywnie samorządy, szkoły, uczelnie wyższe czy organizacje samorządowe, i o tym dziś rozmawiamy – mówi Monika Markowic, prezes stowarzyszenia

Projekt zakłada o wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin. Z projektu korzysta gmina Kolaczyce. Chcemy promować w nowoczesny sposób zamek Golesz – mówi Adam Kmiecik, zastępca burmistrza

Spotkanie odbyło się w auli Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, a zorganizowane zostało przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin we współpracy z Podkarpackim Stowarzyszeniem Samorządów Terytorialnych.

Iwona Kosztyła

Skip to content