15 maja 2023

Swego rodzaju pomnik człowieka lasu i gór odsłonięto 13 maja w Wetlinie (Nadleśnictwo Cisna) w formie ławeczki z postacią Władysława Nadopty, znanego jako Majster Bieda

Był niegdyś drwalem i zbieraczem runa leśnego w Bieszczadach a sławę przyniosła mu piosenka „Majstra Bieda” autorstwa Wojciecha Belona wykonywana przez Wolną Grupę Bukowina.

Ławeczka zrodziła się ze społecznej inicjatywy Agaty Basaraby i Andrzeja Łukaszczuka, w publicznej zbiórce zgromadzono środki na odlew i instalację. Pomysł wsparło Nadleśnictwo Cisna i Grupa Bieszczadzka GOPR a wykonania rzeźby według własnego projektu podjął się prof. Jacek Kucaba z ASP w Krakowie. Ławeczka stanęła na terenie udostępnionym przez Nadleśnictwo Cisna u wejścia szlaku turystycznego na Przełęcz Orłowicza.

Jak najbardziej byłem za tą społeczną inicjatywą, bo Władysław Nadopta jest legendą, uosobieniem człowieka, który żył z lasu i zżył się z lasem, ale trzeba na ten obelisk patrzeć jak na pomnik bieszczadzkich ludzi lasu sprzed lat, żyjących ze zbierania jagód, grzybów i zrzutów – mówi Jan Podraza, nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna.

W uroczystości wzięli udział turyści, goprowcy, leśnicy i mieszkańcy Wetliny. Zebranych na przydrożu powitał głos karpackiej trembity. Okolicznościową laudację wygłosił Andrzej Potocki, autor książki „Majster Bieda, czyli zakapiorskie Bieszczady” i filmu o Władysławie Nadpocie, zaś odsłonięcia ławeczki dokonał Tadeusz Nadopta, syn Władysława. Część oficjalną zakończyło chóralne, wspólne z Wolną Grupą Bukowina, wykonanie piosenki „Majster Bieda”.

Wieczorem na terenie obiektów PTTK w Wetlinie odbył się plenerowy koncert Wolnej Grupy Bukowina i spotkanie miłośników Bieszczadów.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

 

 

 

Skip to content