10 kwietnia 2024

W pierwszym kwartale tego roku na Podkarpaciu zanotowano 160 przypadków zachorowań na boreliozę.

Zwiększa się aktywność kleszczy. Coraz cieplejsze dni zachęcają do pieszych wycieczek na tereny zielone. Tymczasem w lasach, łąkach, parkach czy przydomowych trawach mogą bytować kleszcze. Część z nich przenosi groźne dla człowieka choroby. W Polsce najczęściej występująca jest borelioza. Z danych sanepidu wynika, że w 2023 roku w całym kraju odnotowano ponad 25 tys. zachorowań, na Podkarpaciu było 1900 przypadków, więcej niż rok wcześniej. Tylko w pierwszym kwartale tego roku w regionie zanotowano 160 przypadków boreliozy. Zachorowania dotyczą także dzieci – mówiła na naszej antenie Małgorzata Witas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

W ubiegłym roku zanotowano także 650 zachorowań kleszczowego zapalenia mózgu w całym kraju, na Podkarpaciu było 20 takich przypadków.

Małgorzata Witas podkreślała rolę profilaktyki: stosowania preparatów odstraszających kleszcze oraz dokładne obejrzenie ciała po powrocie ze spaceru. Zakażanie mogą przenosić nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy i nimfy. Kleszcza z naszej skóry należy jak najszybciej usunąć.

Objawem zakażenia może być rumień wędrujący na skórze. Ma on postać czerwonej plamy, zwykle z przejaśnieniem pośrodku, brzegi zaczerwienienia z czasem przesuwają się, a rumień się powiększa. W tej sytuacji koniecznie jest zastosowanie atybiotykoterpaii.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska

Skip to content