16 kwietnia 2024

Operacja częściowej nefrektomii nerki w asyście robota da Vinci została wykonana w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. To pierwszy taki zabieg w województwie podkarpackim.

Operowanym był 62-letni mężczyzna, u którego zmiana została wykryta przypadkowo podczas kontrolnego, rutynowego badania USG, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie.

 

Operacje częściowej nefrektomii nerki w asyście robota chirurgicznego będą wykonywane regularnie w USK w Rzeszowie.

 

W Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 5 tys. nowych przypadków raka nerki (dane Krajowego Rejestru Nowotworów). Przypuszcza się, że przyczyny występowania raka nerki związane są z między innymi z predyspozycjami genetycznymi i rodzinnymi.

Do niedawna standardem leczenia była radykalna nefrektomia, tj. całkowite usunięcie nerki. Z czasem przy niewielkich zmianach, metodą na otwarto lub laparoskopowo, zaczęto usuwać guz z pozostawieniem narządu. Teraz, dzięki rozwojowi technologii robotycznej, możliwe jest przeprowadzenie operacji nerkooszczędzającej. Jest to zabieg skomplikowany i bardzo precyzyjny. Polega na usunięciu guza przy minimalnym ryzyku uszkodzenia zdrowej tkanki nerki. 

Operację częściowej nefrektomii nerki wykonali dr Janusz Ławiński, lek. Jakub Kempisty, lek. Karol Burdziak, wspólnie z zespołem Bloku Operacyjnego Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej USK w Rzeszowie.

Pacjenci ze zdiagnozowanymi guzami nerek, którzy kwalifikują się do zabiegu, mogą zgłaszać się do Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, aby zaplanować zabieg. Więcej informacji pod numerem telefonu 17 866 62 68.

 

Agnieszka Bojda

Skip to content