12 maja 2023

Regularne oglądanie znamion, rozsądne korzystanie ze słońca, m.in. unikanie nadmiernej ekspozycji, stosowanie kremów z filtrem i unikanie poparzeń, niekorzystanie z solarium i okresowe kontrole u dermatologa – to podstawowe zasady minimalizowania ryzyka zachorowania na czerniaka. Dziś Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.

Czerniak zwykle rozwija się na powierzchni skóry, najczęściej na odsłoniętych częściach ciała. Wszystkie znamiona, które budzą niepokój i wydają się podejrzane, powinny zostać zbadane przez lekarza specjalistę – mówił w Radiu VIA prof. Dr hsb. n.med. Adam Reich kierownik kliniki dermatologi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka jest wyższe u osób o jasnej karnacji, o rudych lub blond włosach, z dużą liczbą znamion. Czerniakowi sprzyjają także oparzenia słoneczne, występowanie nowotworów skóry w rodzinie i korzystanie z solarium. Nasz poranny gość apelował, by rozsądnie korzystać ze słońca.

Czerniak jest nowotworem agresywnym, ponieważ szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wykryty we wczesnym stadium niemal w 90 proc. przypadków jest możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska

Skip to content