3 kwietnia 2019

Po raz 9. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie odbył się Rzeszowski Dzień Katyński. Wydarzenie organizowane jest przesz Szkołę Podstawową nr 25 w ramach programu Katyń - ocalić od zapomnienia, do którego szkoła przystąpiła w 2010 roku.

Z inicjatywą uczczenia pomordowanych przez NKWD w 1940 roku wyszła Małgorzata Baran, nauczycielka historii w SP nr 25, wnuczka zamordowanego w Katyniu porucznika Henryka Pisarka, nauczyciela. – To najmłodszy oficer, który zginął w Katyniu z powiatu rzeszowskiego, bo miał tylko 27 lat. Zupełnie inaczej uczy się historii kiedy realizowany jest temat zbrodni katyńskiej. Dla uczniów jestem, można powiedzieć, świadkiem historii. Uczniowie chętnie słuchają i oglądają pamiątki, które zostały po moim dziadku.

Bożena Zięba, dyrektor szkoły, mówi, że Rzeszowski Dzień Katyński to bardzo ważne wydarzenie, dla całego środowiska szkolnego. –Nie tylko wspominamy postać porucznika Henryka Pisarka, ale również uczymy historii, hołdu dla wszystkich pomordowanych w Katyniu, oficerów, inteligencji polskiej.

Agnieszka Radochońska-Kloc