27 marca 2024

fot.UM Sanok

23 marca podczas Wiosennego Pikniku Energii, mieszkańcy Sanoka mieli okazję zapoznać się ze szczegółami transformacji swojej ciepłowni. Przedsięwzięcie, prowadzone przez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK) i realizowane przez pierwszą w Polsce samorządową spółkę wodorową, ma na celu kompleksową transformację lokalnego systemu ciepłowniczego w kierunku zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego.

Prezentacja przedsięwzięcia przyniosła mieszkańcom pozytywne wieści. Potwierdziła techniczną wykonalność projektu, obejmującego między innymi wymianę źródeł ciepła na nisko- i zero-emisyjne oraz produkcję wodoru odnawialnego. Za realizację koncepcji odpowiadają renomowane firmy technologiczne i inżynieryjne oraz doradcze.

Jednym z elementów transformacji jest produkcja wodoru z elektrolizy, zasilanej energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych. Wodór ten będzie sprzedawany przez miasto na potrzeby przemysłu, a w przyszłości może posłużyć jako paliwo dla transportu miejskiego. Ciepło generowane przez elektrolizery posłuży do zaspokojenia większości potrzeb grzewczych Sanoka, przez znaczną część roku.

Inwestycja obejmuje również budowę nowoczesnych magazynów energii, co pozwoli na jej efektywne wykorzystanie. Dzięki temu Sanok będzie mógł oferować mieszkańcom stabilne i przystępne cenowo dostawy ciepła, jednocześnie redukując swoją zależność od paliw kopalnych. Nowa infrastruktura, w tym kocioł elektrodowy, zagwarantują miastu elastyczność w dostarczaniu ciepła zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, szczególnie w okresach zimowych. To krok naprzód w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej miasta.

Dodatkowo projekt zakłada inteligentne wykorzystanie zasobów wodnych, gdzie produkcja wodoru w procesie elektrolizy będzie zużywać tylko 0,95% wody sieciowej, a prawie połowa wróci z powrotem do systemu uzdatniania.

Sabina Nowak

Skip to content