28 grudnia 2023

Wierni nawiedzając kościoły franciszkańskie na całym świecie i zatrzymując się na modlitwie przed umieszczonymi tam żłóbkami, za zgodą Ojca Świętego, do 2 lutego 2024 r. mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia, będą mogli również skorzystać z daru odpustu zupełnego, ofiarując swoje cierpienia Panu lub wypełniając pobożne praktyki.

W tym roku obchodzimy Jubileusz 800 lat Szopki w Greccio, jest to wyjątkowa okazja do celebracji i refleksji nad wydarzeniem, które miało ogromne znaczenie dla historii Bożego Narodzenia. To właśnie w Greccio, 800 lat temu, św. Franciszek z Asyżu stworzył pierwszą żywą szopkę, aby przypomnieć ludziom o skromnych narodzinach Jezusa. 

W związku z osiemsetleciem urządzenia franciszkańskiego żłóbka w Greccio Penitencjaria Apostolska w imieniu papieża Franciszka wydała zgodę na możliwość uzyskania odpustu w kościołach powierzonych pieczy duszpasterskiej franciszkanów dla wszystkich, którzy w dniach od 8 grudnia 2023 r. do  2 lutego 2024 r. nawiedzą kościół franciszkański i zatrzymują się na modlitwie przed umieszczonymi tam żłóbkami. Poza nawiedzeniem i modlitwą należy spełnić zwykłe warunki odpustu: wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego. Chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia do świątyni, mogą również skorzystać z daru odpustu zupełnego ofiarując Panu swoje cierpienia lub wypełniając pobożne praktyki.

W diecezji rzeszowskiej moc tego przywileju obejmuje kościoły: Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej pani Rzeszowa – OO. Bernardyni w Rzeszowie, Sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce, Klasztor Ojców Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim, Kościół Św. Antoniego Padewskiego w Jaśle – Ojcowie Franciszkanie oraz Kościół św. Anny w Bieczu – Zakon Braci Mniejszych OFM.

Do pielęgnowania tradycji przygotowywania żłóbka w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie zachęcił papież Franciszek w podpisanym 1 grudnia 2019 r. w Greccio liście apostolskim „Admirabile signum”.

Jakub Oczkowicz

Skip to content