Music of the Spheres to dziewiąty studyjny album brytyjskiego zespołu Coldplay. Album został wyprodukowany przez Maxa Martina, który jest nowym producentem zespołu.

Gościnne na płycie pojawiają się Selena Gomez, We Are King, Jacob Collier i BTS, a także producent Jon Hopkins.

Album jest drugim konceptualnym projektem zespołu, poruszający tematykę kosmiczną. Podobnie jak X&Y z 2005 roku, możemy tu odnaleźć pop, pop rock, space rock, muzykę kosmiczną i ambient. Coldplay przenosi słuchacza do fikcyjnego układu planet zwanym Kulą, Sferą, który zawiera dziewięć planet, trzy naturalne satelity, gwiazdę i mgławicę, a każda z nich odpowiada określonej ścieżce na płycie. Według frontmana grupy, Chrisa Martina, jego koncepcja i tematy były inspirowane filmową serią Gwiezdnych Wojen, co sprawiło, że on i pozostali członkowie zespołu zastanawiali się, jacy mogą być inni artyści we wszechświecie.

Zespół ma swoich wiernych fanów, którzy z entuzjazmem czekają kolejnych produkcji spod znaku Chrisa Martina. Przez lata zespół musi także mierzyć się z krytyką stylu, formy i treści, dla wielu są one zbyt proste i oczywiste. Utwór zamykający album, „Coloratura”, zyskał jednak szerokie uznanie krytyków, głównie ze względu na swoją długą ponad 10 minutową, niekonwencjonalną strukturę i produkcję. „Higher Power” i „My Universe” zostały wydane jako główne single albumu, przy czym pierwszy z nich został nominowany do nagrody Best Pop Duo/Group Performance na 64. dorocznym rozdaniu nagród Grammy, a drugi znalazł się na szczycie Hot 100 tygodnika Billboard. „Coloratura” również został wydany jako singiel promocyjny, szkoda, że na razie nie w Polsce.

W tym roku Coldplay wyruszy w trasę Music of the Spheres World Tour, podczas której odwiedzą także Polskę – 8 lipca 2022 roku zagrają koncert na Stadionie PGE Narodowym. Jak zawsze w przypadku Coldplay należy spodziewać się wyjątkowego spektaklu obrazu, dźwięku i niesamowitych, wręcz kosmicznych efektów specjalnych. Warto podkreślić, że muzycy przy okazji wydania poprzedniej płyty Everyday Life zdecydowali się nie koncertować, aby uczynić go bardziej przyjaznym dla środowiska.

Opr. na podst. materiałów Wydawcy, oraz wikipedia.org