To zespół, który wkradł się do naszych domów niepostrzeżenie, ale został z nami na dłużej. Każdy kolejny utwór trafiał na radiowe playlisty, a fani chętnie odtwarzali ich piosenki w serwisach streamingowych. Co takiego ma w sobie ten szwedzki duet, że tak do siebie przyciąga?

Jak to się zaczęło

Smith & Thell to szwedzki duet założony przez Marię Jane Smith i Victora Thella w 2012 roku. Muzycy po raz pierwszy  spotkali się na koncercie. Ich debiutancki singiel „Kill It With Love” trafił na szwedzką listę przebojów. Później pojawiło się „Statue (The Pills Song)” które zostało zaprezentowane w telewizji SVT. Z każdym kolejnym rokiem liczba festiwali, na których grają i otrzymywanych nagród zaczęła się regularnie zwiększać. Zyskali status najbardziej obiecującego duetu w kraju i współpracowali z takimi artystami jak: Ava Max, Alan Walker, Sunrise Avenue, czy Anastacia.

Wizyta w Polsce

W 2019 roku wystąpili z utworem „Hotell Walls” i „Forgive Me Friend”. Nasz kraj bardzo im się podobał, ale ze względu na pandemię nie mieli możliwości ponownej wizyty. Postanowili odwiedzić nas w formie wirtualnej.

Muzyczni idole i polskie wesele

Podczas Q&A zespół podzielił się swoimi muzycznymi inspiracjami. Maria zaczęła od stwierdzenia, że Victor jest jej ulubionym artystą, a później dodała, że słucha dużo akustycznej muzyki. Jej ulubionymi artystami są Alanis Morissette i Bon Iver. Victor uwielbiał muzykę Toto i innych zespołów kojarzonych z latami 80’. Z nowszych projektów inspiruje się The Lumineers i 1975. Co ciekawe, chwilę po swojej odpowiedzi, zostali zaproszeni na polskie wesele.

Czy dużo ćwiczą, żeby tak doskonale brzmieć

Artyści podzielili się tym, czy dużo ćwiczyli by osiągnąć swoje brzmienie. Maria od urodzenia miała słuch absolutny. W wieku 11 lat zaczęła śpiewać w chórze i bardzo irytowały ją osoby, które nie trafiały w dźwięki. Victor zaczął od grania na perkusji, a śpiew i pisanie pojawiło się później. Smith & Thell wiedzą, że przed każdym koncertem powinni się rozgrzać, ale… tego nie robią. Mimo to, brzmią doskonale. Oboje zwracają uwagę na to, że śpiewanie i gra na instrumentach to dla nich forma ekspresji, wyrażania emocji. Teksty pojawiają się później i dopasowują się do melodii, które już powstały.

Hit za hitem

Smith & Thell od początku 2019 roku zaprezentowali nam cztery nowe utwory: „Forgive me Friend”(platynowa płyta), „Hotel Walls” (złota płyta), „Goliath” i najnowszy „Year of the Young”. Te piosenki zostały odtworzone w Spotify 60 milionów razy na świecie, z czego 9 milionów odtworzeń pochodzi z Polski! Jesteśmy drugim po USA rynkiem, który najchętniej słucha utworów szwedzkiego duetu. Ich utwory są grane we wszystkich największych stacjach radiowych w Polsce.

 

materiał promocyjny Sony Music